BA033CC0FP-E2
Contact Now
BA033CC0FP-E2
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : -
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Current - Supply (Max) : 5 mA
Voltage - Input (Max) : 25V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 2.5 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 55dB (120Hz)
Series : -
Supplier Device Package : TO-252
Mfr : Rohm Semiconductor
Output Configuration : Positive
Base Product Number : BA033CC0
Description : IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252