S6008RTP
Contact Now
S6008RTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 5.1 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220AB-R
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 15 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-220-3
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Description : SCR 600V 8A TO220AB-R
Contact Now
SCR 600 V 8 A Standard Recovery Through Hole TO-220AB-R