S18LGRYPT
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : DC
Termination Style : Screw Terminal
Current : 25mA
Millicandela Rating : 4.1mcd Green, 1.1mcd Red, 0.8mcd Yellow
Panel Cutout Dimensions : 0.709" (18.00mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Flat Top
Viewing Angle : -
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Green, Red, Yellow
Package : Box
Lens Color : -
Product Status : Active
Ingress Protection : IP67, IP69K, NEMA 4X
Features : -
Lens Size : -
Lens Transparency : Diffused
Series : -
Mfr : Banner Engineering Corporation
Voltage : 10V ~ 30V
Base Product Number : S18LG
Description : INDICATOR EZ-LIGHT GRN/RED/YEL
Contact Now
LED Panel Indicator Green, Red, Yellow Diffused 10V ~ 30V 25mA Screw Terminal