APT2X61DQ60J
Contact Now
APT2X61DQ60J
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Screw Mount
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 25 uA
Package / Case : SOT-227-4
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Max Surge Current : 600 A
Vf - Forward Voltage : 1.7 V
Packaging : Reel
Vr - Reverse Voltage : 600 V
Configuration : Dual Parallel
Recovery Time : 27 ns
Type : Fast Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 60 A