L18P040D15
Response Time : 5µs
Product Category : Industrial Current Sensors
Output : Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply : ±15V
Mounting Type : Through Hole
Linearity : ±1%
Manufacturer : Tamura
Minimum Quantity : 600
Operating Temperature : -30°C ~ 80°C
Current - Sensing : 40A
Accuracy : -
Sensitivity : -
For Measuring : AC/DC
Current - Supply (Max) : 15mA
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Part Status : Active
Packaging : Bulk
Number of Channels : 1
Frequency : DC ~ 100kHz
Polarization : Bidirectional
Package / Case : Module
Series : L18PXXXD15
Description : SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC