TRF4400PWR
Contact Now
TRF4400PWR
Category : RF and Wireless RF Transmitters
Antenna Connector : PCB, Surface Mount
Package / Case : 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature : -20°C ~ 60°C
Memory Size : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Current - Transmitting : 57mA
Applications : -
Modulation or Protocol : FM, FSK
Package : Tape & Reel (TR)
Data Rate (Max) : -
Product Status : Obsolete
Features : -
Mounting Type : Surface Mount
Data Interface : PCB, Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : 24-TSSOP
Mfr : Texas Instruments
Frequency : 433MHz
Voltage - Supply : 2.2V ~ 3.6V
Power - Output : -7dBm ~ 12dBm
Base Product Number : TRF4400
Description : RF XMITTER FM/FSK 433MHZ 24TSSOP
Contact Now
RF Transmitter FM, FSK 433MHz -7dBm ~ 12dBm PCB, Surface Mount Antenna 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)