2016L150DR
Contact Now
2016L150DR
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 0.18 Ohms
Package / Case : 2016 (5041 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 15 VDC
Series : 2016L
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.5 A
Trip Current : 3 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 15V 2016 1.50A SURF MOUNT