E2E-X10ME1 2M
Contact Now
E2E-X10ME1 2M
Category : Sensors, Transducers Proximity Sensors
Indicator : LED
Product Status : Obsolete
Shielding : Unshielded
Sensor Type : Inductive
Package : Bulk
Series : E2E
Response Frequency : 200Hz
Termination Style : Wire Leads
Mfr : Omron Automation and Safety
Output Type : NPN-NO, 3-Wire
Material - Body : Nickel-Plated Brass
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Sensing Distance : 0.394" (10mm)
Package / Case : Cylinder, Threaded - M18
Voltage - Supply : 10V ~ 30V
Ingress Protection : IP67
Description : PROXIMITY SENSOR STANDARD
Contact Now
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67 Cylinder, Threaded - M18